Winalite - Latvijā

Winalite - Latvijā

 

Kā tad īsti ar izsargāšanos???


Brīnišķīgā daktere Anita Dresmane no "Citādas ārstu prakstes QUARTUS"  varēs izskaidrot  jebkurai sievietei un meitenei , māmiņai un meitai par izsargāšanās metodēm, par to, kā būt drošām par sevi, savu veselību, par savu vēlamo vai vēl pagaidām gluži pretēji - ne tik gaidīto mazuli . Noteikti būtu labi, ja par šiem jautājumiem painteresētos arī Jūsu otrā pusīte! Vai gan tikai maigajai būtnei jāuzņemas visa atbildība un rūpes ???....

* * * * *
...Nez kur vēl ceļo aizvēsturiskais mīts, ka hormonālā kontracepcija nav īsti laba. Joprojām daudzas sievietes uzskata, ka, dzerot tabletes, viņām pieaugs svars un izaugs ragi, nagi vai aste. Savā praksē esmu pārliecinājusies, ka neviena izsargāšanās metode nav ideāla, bet vienīgā, visdrošākā ir hormonālā kontracepcija. Balstoties uz pēdējo gadu pētījumiem un statistiski pierādītiem faktiem, varu teikt, ka, lietojot hormonālās tabletes, svars sievietēm nepieaug. Psihologi skaidro, ka svara pieaugumu var radīt nevis pati tablete, bet fakts, ka sievietei zūd stress par iespējamo grūtniecību. Ja jūtamies droši, mums uzlabojas pašsajūta. Tabletes sekmē arī to, ka vairs nav jāmokās ar premenstruālo sindromu jeb PMS. Arī sāpīgas mēnešreizes kļūst mazāk sāpīgas.

 

Aborts nav kontracepcijas metode:

Lai gan Latvijā abortu skaits ir mazinājies, tas joprojām ir nenormāli liels. Īpaši gados vecākajām sievietēm aborts allaž ir bijis kā galvenais veids, kā ierobežot ģimenes pieaugumu. Būtībā daudzas sievietes cīnās ar sekām, lai gan pareizi ir novērst cēloņus. Padomju sievietes, kas dzīvē veikušas ne vienu vien abortu, šobrīd tuvojas menopauzes vecumam vai jau ir pāri tam. Ja meita jau sešu septiņu gadu vecumā ir noskaidrojusi, kāpēc mammai vannas istabā pie spoguļa stāv tabletes, tad arī viņai pašai sākt tās lietot ir daudz vieglāk un saprotamāk. Meitene bez stresa pārņem mammas pieredzi. Ja mamma uzskata, ka kontracepcija ir slikta, tad meitai nav viegli atrast atbildes uz visiem jautājumiem, kas saistās ar dzimumdzīvi, un risks ieņemt bērnu palielinās.

Pirmoreiz pie ginekologa:

Pēc statistikas datiem meitenes dzimumdzīvi vidēji uzsāk 15 gados. Mēnešreizes meitenēm tagad sākas 10, 11 gadu vecumā, un pāris gados viņas jūtas jau nobriedušas dzimumattiecībām. Trūkst tikai atbildības par sevi un partneri. Tīnī vienlaicīgi sadzīvo bērns un pieaugušais. Viņš grib dzimumdzīvi, bet joprojām ir pieradis paļauties uz kādu, kas viņa vietā parūpēsies par sekām.

Jaunās meitenes es aicinu divatā vai trijatā atnākt pie manis uz ārstu praksi «Ouartus» un aprunāties, kā vislabāk pašām rūpēties par sevi un ko var palīdzēt ginekologs. Meitenēm ir elementāri jautājumi, kurus viņas kautrējas uzdot mammai vai draudzenei gan par tamponu lietošanu, gan higiēnu. Ja meitenes vēlas, atļauju apskatīt un iemēģināt ginekoloģisko krēslu. Izstāstu, ko un kāpēc ārsts darīs, un cik laiku tas prasīs. Maksu par šīm pārrunām neņemu, tas ir mans ieguldījums nākotnē. Pirmā reize pie ginekologa meitenei ir liels pārdzīvojums, un man gribas to viņām padarīt pēc iespējas patīkamāku un drošāku. Ja pirmā pieredze ir negatīva, pēc tam ir grūti atkārtoti doties pie ginekologa, lai gan vajadzība varbūt ir sen nobriedusi.

 Kāpēc plīst prezervatīvi?

Prezervatīvs palīdz izsargāties no seksuāli transmisīvajām slimībām, bet, lai izsargātos no grūtniecības, vajadzīga kontracepcija. Jaunieši bieži mēdz iztikt tikai ar prezervatīviem, bet diemžēl nākas vilties, jo tieši iesācēji pieļauj vislielākās kļūdas. Kurš puisis pirms lietošanas ir iepazinies ar prezervatīva lietošanas instrukciju? Grūti būs tādu atrast. Parasti viņš seksa laikā ir uztraucies, dara to pirmo reizi – šķībi, greizi, nepareizi. Organizācija ”Papardes zieds” reiz dalīja skolām koferīšus, kuros bija iekšā arī koka mulāžas, uz kurām var trenēties uzvilkt prezervatīvus. Vai skolās tās tiek izmantotas? Jautājums – kas nodrošina jauniešu apmācību dzimumdzīvei? Vai skolotājs, kurš kautrējas izrunāt vārdus – sekss un dzimumakts? Ja prezervatīvs tiek uzvilkts nepareizi, tas plīst un par sekām visbiežāk jāatbild meitenei. Arī viņa visticamāk nav lasījusi anotāciju par prezervatīva lietošanu. Tāpēc ļoti svarīgi ir vecākiem atklāti par šīm tēmām izrunāties ar savu tīni un ieteikt viņam izlasīt prezervatīvu lietošanas anotāciju un patrenēties.

Meitenēm pašām jārūpējas par to, lai izsargātos no grūtniecības. Līdz dzemdībām vienīgā 100 % drošā izsargāšanās metode ir hormonālā kontracepcija. Gadās, ka meita labprāt lietotu hormonālās tabletes, bet māte cenšas viņu atrunāt, teikdama – Nedzer dzīvu ķīmiju! Nebendē savu organismu! utt. Ja māte pati 15 reižu veikusi abortu, tad arī savai meitai diez vai viņa ieteiks kādu citu izsargāšanās veidu, bet jāatceras, ka aborts uz meitenes psihi un veselību atstāj briesmīgākas sekas.

Kad sākt lietot tabletes?

Ja dzimumattiecības notiek reti, tad nav jēgas katru dienu lietot hormonālās tabletes. Tās ir labs izsargāšanās veids, ja dzimumdzīve ir biežāk kā divas trīs reizes menstruālā cikla laikā. Hormonālā kontracepcija palīdz ne tikai izsargāties no grūtniecības, tai ir vēl citi plusi: samazinās premenstruālais sindroms, mēnešreizes vairs nav tik sāpīgas un tās kļūst regulāras. Samazinās stress, ko rada bažas par mēnešreižu kavēšanos, līdz ar to uzlabojas pašsajūta un izskats. Ar tabletēm sieviete pati var regulēt cikla garumu – var pārlikt mēnešreizes pāris dienas vēlāk, ja gadījumā rodas vajadzība. Nevis daba nosaka, bet pati vari noteikt, kad sākties mēnešreizēm.

Visa kontracepcija ir recepšu medikamenti. Dažādu tablešu ražotājfirmu vidū nav būtisku atšķirību, tablešu cenas svārstās no pieciem līdz padsmit latiem.

Hormonālās kontracepcijas tablešu drošība ir gandrīz 100%. Tomēr praktiskajā dzīvē ne vienmēr izdodas katru dienu atcerēties par tabletēm. Jo jaunāka sieviete, jo vairāk kļūdu viņa pieļauj. Ne vienmēr meitene nakšņo savās mājās, un, ja arī atceras par tabletēm, netiek līdz tām. Lai atvieglotu kontracepcijas lietošanu, ir radītas jaunas metodes – hormonālie plāksteri un riņķi. Plāksteri jāuzlīmē vienu reizi nedēļā. To var paslēpt zem apģērba. Trīs nedēļas lieto, ceturtā nedēļa ir brīva. Maksts riņķis ir paredzēts uz trim nedēļām. Šie izstrādājumi ir dārgāki par tabletēm.

Nav ideālas kontracepcijas:

Spirāle kā kontracepcijas līdzeklis ir domāta tikai dzemdējušām sievietēm. Izskaidrojums tam vienkāršs – spirālei ir diedziņi, aiz kuriem to izņemt, un tie ir kā tiltiņš, kur migrēt mikrobiem. Vai vienmēr varam būt pārliecinātas par partneri? Ja sieviete jau kļuvusi par māmiņu, viņa biežāk dzīvo jau ar vienu partneri, attiecības ir stabilākas un saslimšanas riski mazinās. Partnerim ir arī lielāka atbildība par savu tuvāko cilvēku. Katrā vecumā, dzīves posmā un atkarībā no sievietes un viņas partnera vēlmēm ir piemērojama cita kontracepcijas metode, un vislabāk tikt par to skaidrībā jums palīdzēs ginekologs.

Komentāri (1)  |  2010-05-27 04:10  |  Skatīts: 9929x         Ieteikt draugiem       TweetMe
Inga* - 2010-09-05 04:58
Viņa ir vienkārši fantastiska dakterīte!!!!!!!!!!!!!!!!!


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ